AIDS a HIV vírus

Asi najobávanejšou a najzávažnejšou sexuálne prenosnou chorobou je nepochybne AIDS, alebo nákaza HIV vírusom. AIDS je choroba pomenovaná podľa anglickej skratky a to Acquired Immunodeficiency Syndrom, čo v slovenčine znamená doslovne: syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Za AIDS je zodpovedný vírus HIV (Human Immunodeficiency Virus) ľudský vírus imunitnej nedostatočnosti.

Dalo by sa povedať, že táto choroba je pomerne nová. Prvé prípady a podozrenia na infekciu HIV vírusom boli objavené a popísané začiatkom 80. rokov 20. storočia. Najrizikovejšou skupinou, kde sa zistili prvé prípady boli mužmi homosexuáli a ľudia drogovo závislí, hlavne tí, ktorí používali nesterilné a používané ihly. V súčasnosti sú však najrizikovejšou skupinou práve ženy.

AIDS alebo HIV vírus sa šíri predovšetkým nechráneným pohlavným stykom s infikovanou osobou. HIV vírus sa nachádza v krvi postihnutého, v jeho semene (mužská tekutina obsahujúca spermie) alebo vo vaginálnom sekréte. Vírus sa prenáša priamym kontaktom s týmito tekutinami. Pri pohlavnom styku s postihnutou osobou sa môže dostať do tela cez vagínu, vonkajšie ženské genitálie, penis, konečník alebo ústa. Ženy sú náchylnejšie na infekciu viac ako muži. Keďže HIV vírus sa prenáša aj krvnou cestou, najčastejšie je to prostredníctvom infikovanej ihly, alebo podanou transfúziou pri operáciách, či transplantáciou orgánov. V minulosti ešte neboli ľudia, ktorí chceli darovať krv dostatočne testovaní, tak sa mohlo stať, že sa človek, ktorý dostal transfúziu krvi, že sa nakazil. Dnes samozrejme, že ľudia, ktorí chcú darovať krv musia prejsť širokým spektrom vyšetrení, aby sa predišlo takémuto vážnemu ochoreniu, akým boli ľudia v minulosti vystavovaní.

HIV vírus môže prejsť z matky na dieťa. Asi 1 detí narodených HIV pozitívnym ženám sú infikované. U týchto detí sa s najväčšou pravdepodobnosťou neskôr z HIV nákazy vyvinie AIDS. Veľká časť takýchto detí umiera vo veku len 4. rokov, podaktoré sa dožijú 8. roku života. Možný prenos HIV vírusu je aj materským mliekom, takže takýmto ženám sa po pôrode zväčša zastavuje laktácia a deti sú kŕmené umelou stravou. Tehotným s AIDS alebo pozitívnymi testami na HIV vírus sa podáva špeciálny liek, ktorý výrazne znižujú riziko prenosu vírusu na dieťa.

Pôvodca ochorenia, teda vírus HIV postupne svojou prítomnosťou v tele ničí imunitný systém, a tým oslabuje jeho schopnosť bojovať s infekciami a niektorými druhmi rakoviny. Kompletne narúša činnosť imunitného systému, ničí biele krvinky, ktoré sú zodpovedné za boj s choroboplodnými organizmami, ktoré sa dostanú do tela. Týmto sa organizmus stáva úplne bezmocným v boji s choroboplodnými organizmami a teda rôznym chorobám podlieha. Svoj boj nakoniec prehráva a umiera.

Príznaky AIDS a HIV

U mnohých ľudí infikovaných HIV vírusom sa rozvinie choroba podobná chrípke s horúčkou, bolesťami svalov, únavou a zdurenými lymfatickými uzlinami. Ale úplne je bežné, že infikovaní ľudia nemusia mať spočiatku žiadne výrazné symptómy, ktoré by niečo naznačovali. Človek dokonca nemusí mať žiadne príznaky aj viac ako 10 rokov od preniknutia nákazy do organizmu. V tomto tkvie zákernosť tejto choroby, ktorá sa môže ďalej nebadane šíriť. Nevedomky môžu preniesť vírus na partnera poprípade dieťa a ani pri tom netušia, že sú pozitívni. Prejavy choroby sú teda veľmi rôznorodé a veľmi individuálne, ale poväčšine končí smrťou. Keďže je napádaný imunitný systém postihnutého, ten obyčajne sa stáva málo odolný voči bežným mikroorganizmom, ktorý mu v tomto prípade spôsobí smrť.

Priebeh ochorenia môžeme rozdeliť do štyroch štádií:

  • Prvé štádium – akútny retrovirálny syndróm
  • Druhé štádium – HIV infekcia bez symptómov
  • Tretie štádium – HIV infekcia so symptómami
  • Štvrté štádium – AIDS

Prvé štádium

Prvé štádium sa objavuje poväčšine 2 až 3 týždne po preniknutí infekcie do tela. Asi u 20% nakazených ľudí sa v tomto štádiu objavia príznaky typické skôr pre chrípkové ochorenie alebo mononukleózu. Najčastejšie sa ľudia sťažujú na nechutenstvo, zväčšenie lymfatických uzlín na krku alebo v slabinách. Za necelý mesiac aj bez liečby tieto príznaky sami ustúpia.

Druhé štádium

Druhé štádium alebo ak chcete aj asymptomatické (bezpríznakové) štádium môže trvať 2 až 10 rokov, či dokonca aj viac rokov. Počas tohto štádia sa vírus pomaly množí v telesných bunkách. Svojou prítomnosťou nespôsobuje žiadne viditeľné znaky ani symptómy, ale postupne oslabuje imunitný systém, a tým oslabuje odolnosť voči bežným mikroorganizmom.

Tretie štádium

Tretie štádium, alebo HIV infekcia so symptómami predstavuje skutočnosť, že už dlho pred vypuknutím samotnej choroby AIDS sa objavujú rôzne symptómy a opakujúce sa infekcie. Medzi také najvýraznejšie príznaky patrí asi zväčšenie sa lymfatických uzlín na krku, alebo v oblasti slabín, či podpazuší. Tieto príznaky môžu byť prítomné 3 mesiace aj dlhšie. K spomínaným príznakom sa časom pridáva výrazný úbytok na váhe, únava, horúčky alebo potenie, opakujúce sa kvasinkové ochorenie vo vagíne, ústach a pažeráku. Objavujú sa časté a akútne výsevy genitálneho herpesu a výrazné zníženie odolnosti proti infekciám.

Štvrté štádium

Najhoršie a najťažšie štádium tejto zákernej infekcie je posledné, štvrté štádium. Ide už o vlastné ochorenie AIDS. Oslabený imunitný systém úplne zlyháva a takto oslabený organizmus podlieha rade pridružených ochorení. Tieto ochorenia sú sprevádzané vysokými horúčkami, výraznej strate na váhe, slabosťou, únavou, poklesom celkovej aktivity a dlhotrvajúcou hnačkou. V tomto štádiu je už dosť výrazne poškodená centrálna nervová sústava (CNS) spolu s periférnymi nervami, čo naznačuje už blížiacu sa smrť. Ženy často trpia na rakovinu krčka maternice a táto sama o sebe zákerná choroba, ešte rýchlejšie napreduje. Ľudia pozitívny na HIV a chorí na AIDS často trpia zápalmi pľúc, ktoré nazývame Pneumocystis carinii.

Diagnostika HIV a AIDS

Diagnostika HIV a AIDS spočíva v odobraní krvi na zistenie prítomných protilátok na HIV v tele. Ak je krvný test negatívny a vy máte podozrenie, že by ste mohli byť HIV vírusom nakazení je vhodné po určitej dobe test opäť zopakovať. Vytvorenie protilátok v krvi od doby prípadnej nákazy trvá zhruba 6 týždňov až 3 mesiace, niekedy až 6 mesiacov. Takže po prvom negatívnom výsledku by sa druhé testy mali zopakovať po 6. mesiacoch, až vtedy sa dá stanoviť konečná diagnóza. V tomto období čakanie na „verdikt“ je vhodné, aby ste seba aj vášho partnera chránili pred možnou infekciou, praktizujte tzv. „bezpečný sex“ alebo sa sexuálnej aktivite úplne vyhýbajte. Ak užívate drogy, tak v žiadnom prípade nepožičiavajte svoje ihly niekomu druhému.

Liečba HIV a AIDS

V súčasnej dobe neexistuje na HIV a AIDS žiadny účinný liek. Liečba je len symptomatická a to bohužiaľ až v III. a IV. štádiu. Liečia sa vlastne len pridružené ochorenia, ktoré vznikajú dôsledkom oslabeného, alebo už úplne nefunkčného imunitného systému.

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House
  • AIDS sa nás týka, Laurence d´Aboville, Alice Frieder a Luc Bonnin