Ako sa vyrovnať s príznakmi klimaktéria

Klimaktérium so sebou prináša radu symptómov, ktorých prítomnosť vám znepríjemňuje život. Existuje viacero spôsobov ako sa s týmito problémami vyrovnať, alebo zmierniť ich intenzitu. Ak ste si nie celkom istá, či zmeny, ktoré vás postretli sú dôsledkom klimaktéria, navštívte svojho lekára. Spoločne môžete prísť na príčinu daného stavu a zvoliť vhodné riešenie, poprípade liečbu.

Čo robiť pri návaloch tepla

Najlepšie pre svoj organizmus urobíte, ak začnete užívať estrogény. Estrogény v liekovej forme pri pravidelnom užívaní nahradia zníženú hladinu v tele, ktorá vyvoláva návaly tepla a hlavne nočné potenie.

Návaly tepla sú dosť nepríjemné hlavne počas letných mesiacov. Nepríjemné pocity vyvolané týmto stavom sa dajú trochu zmierniť zdržiavaním sa v chladnom prostredí, sprchovaním sa vlažnou vodou niekoľkokrát počas dňa, ak je to možné a nosenie voľného a vzdušného oblečenia (napr. šaty vyrobené z bavlny). V iných mesiacoch počas roka je lepšie obliekať sa vo viacerých vrstvách a v prípade, že dostanete nával si jednoducho časť oblečenia dáte dolu.

Ak sa príliš veľmi potíte, tak v práci majte vždy náhradné oblečenie, aby ste sa necítila v kolektíve nepríjemne. Nezabúdajte na prísun dostatočného množstva tekutín. Pri zvýšenom potení, by ste sa mohli veľmi rýchlo dehydrovať (odvodniť). Frekvencia a do určitej miery aj intenzita návalov tepla sa dá zmierniť obmedzením pitia alkoholu a nápojov obsahujúcich kofeín (káva, kola, čaj a horúca čokoláda).

Riešenie suchosti a podráždenosti pošvy

V klimaktériu je to úplne bežný problém, ktorý vám môže negatívne ovplyvniť sexuálny život. Ťažkosti sa dajú zmierniť predĺženou predohrou a používaním vhodného lubrikačného gélu. Lekár vám môže odporučiť používanie vaginálneho krému s obsahom estrogénu, ktorý zmierňuje suchosť v pošve. Takisto užívanie hormonálnych liekov zmierňuje tieto symptómy, ale nástup účinku je zdĺhavý. Môže trvať až niekoľko mesiacov.

Vhodné je aj pravidelné posilňovanie svalstva v oblasti panvy tzv. cvičenie podľa Kegela. Celkovo zlepšuje tonus v tejto oblasti svalov a zabezpečí vám aj naďalej viesť normálny sexuálny život. Praktizovanie týchto cvikov vám pomôže aj pri problémoch s únikom moču tzv. inkontinencii.

Zmiernenie zmien na pokožke

Starnutie a klimaktérium na vzhľade a kvalite pleti nepridáva. Pokožka sa stenčuje, stráca na pružnosti, začínajú sa tvoriť vrásky a pokožka ovísa. Okrem toho telo produkuje menej kolagénu. Ten sa nedá doplniť pleťovými mliekami a krémami a kolagénové injekcie majú len dočasné riešenie. Pred podstúpením nejakých kozmetických procedúr sa radšej poraďte s odborníkmi. Užívaniehormonálnej substitučnej terapie do určitej miery pomáha udržiavať hladinu kolagénu v tele a hrúbku pokožky.

S pribúdajúcim vekom je pokožka taktiež viac náchylnejšia na poškodenie vplyvom slnečného žiarenia. Preto v tomto období je potrebné viac sa chrániť pred slnečným žiarením používaním opaľovacích krémov s vysokým faktorom. Je tiež vhodné obmedziť pobyt na slnku v čase, keď je žiarenie najsilnejšie.

Riešenie emocionálnych problémov

Mnohé emocionálne zmeny počas klimaktéria vychádzajú z fyzickej podstaty. Je to prelomové obdobie vo vašom živote a môžete sa s ním ťažšie vyrovnávať. Veľmi dôležitá je komunikácia, obklopenie sa ľuďmi, s ktorými si rozumiete, a ktorých môžete požiadať o prípadnú pomoc, ak ju budete potrebovať. Riešením týchto problémov a lepšie zvládnutie tohto obdobia je zdravo sa stravovať, v pravidelných intervaloch sa venovať cvičeniu a dopriať si dostatok spánku a odpočinok.

Aktívny pracovný život, interakcia s okolím, s priateľmi a rodinou, sociálne aktivity a koníčky tiež prispievajú k pozitívnemu mysleniu a tým k lepšiemu zvládnutiu klimaktéria. Ak pocítite, že potrebujete pomoc odborníka, tak neváhajte a vyhľadajte ju! Lekár vám nepríjemné problémy môže zmierniť, alebo vám odporučí navštíviť kvalifikovaného terapeuta.

Zníženie rizika srdcovo – cievnych ochorení

Existuje niekoľko spôsobov, ako zlepšiť zdravotný stav vášho srdca, ciev a hlavne predísť infarktu. Na srdcovo – cievne ochorenia v dnešnej dobe umiera viac žien ako na ktorúkoľvek inú chorobu, vrátane rakoviny. Preto je dôležité myslieť, že sa vás aj takéto riziko môže týkať.

Užívanie hormonálnej substitučnej terapie má na váš srdcovo- cievny aparát pozitívny účinok, a tým prispieva k ochrane vášho kardiovaskulárneho systému. Dôležité je zdravo sa stravovať. Jedzte nízkotučné potraviny bohaté na vlákninu. Nezabúdajte na veľký prísun ovocia a zeleniny. Vhodné sú aj celozrnné výrobky. Hlavne treba obmedziť prísun tukov v potrave, preto si dôkladne prečítajte ich obsah vo výrobku pri jeho nákupe.

Fajčenie celkovo neprospieva vášmu zdravotnému stavu a hlavne srdcovo – cievnemu systému. Ak ste fajčiarka, obmedzte fajčenie, alebo úplne prestaňte fajčiť. Skoncovanie s týmto zlozvykom je asi to najlepšie, čo môžete pre svoj organizmus urobiť. Venujte sa cvičeniu. Už aj mierne cvičenie napríklad polhodinová chôdza trikrát do týždňa, významne prospieva vášmu srdcu. Snažte sa vyhýbať stresu. Veľa relaxujte a doprajte si dostatočný oddych.

Predchádzanie vzniku osteoporózy

V klimaktérium znížená hladina estrogénov spôsobuje postupný úbytok kostnej hmoty a tým zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. Vrcholne dôležitá v tomto období je prevencia. Na vznik osteoporózy treba myslieť už skôr ako nastane klimaktérium. Čím pevnejšie kosti budete mať, tým ich menej postihne osteoporóza. Treba myslieť na dostatočný prísun vápnika hlavne v období aktívneho rastu kostí. Cvičenie a primerané zaťažovanie kostí počas života je veľká devíza v období klimaktéria.

Nie všetky ženy sú ohrozené osteoporózou rovnako. Zvýšené riziko rozvinutia osteoporózy v čase klimaktéria majú hlavne ženy s malými a tenkými kosťami. Ženy, ktoré počas plodného obdobia trpeli nepravidelným cyklom, u nich je riziko osteoporózy väčšie ako u tých, ktoré mali pravidelný cyklus. Určité nebezpečie je aj vtedy, ak vo vašej rodine niekto trpel týmto ochorením. Ak fajčíte a pijete väčšie množstvo alkoholu riziko postihnutia stúpa.

Ak sa na vás niektoré spomínané rizikové faktory vzťahujú, bude najlepšie, ak čo najskôr vyhľadáte lekára. Ten pomocou rôznych vyšetrovacích metód diagnostikuje štádium ochorenia a zároveň stanoví vhodnú liečbu. Čím skôr sa na ochorenie príde, tým úspešnejšia bude liečba.

Použitá literatúra

  • Zdravoveda pre ženy, Randon House