Cesta k obnove prirodzenej obranyschopnosti tela

Medicína v súčasnosti v značnej miere používa antibiotiká na záchranu ľudských životov a zdravia. Dôsledkom ich nadmerného užívania, a často krát užívania pri menej závažných ochoreniach, jeznížená odolnosť voči baktériám, ktoré sú rezistentné na pôsobenie antibiotík. Celková imunita človeka sa v dôsledku tejto skutočnosti znižuje. Prevenciou v takomto prípade je obnovaprirodzenej obranyschopnosti organizmu proti pôsobeniu baktérií, vírusov a choroboplodných húb.

Výskumy ukazujú, že po období puberty naše telá produkujú menej a menej imunitných a rastových faktorov. So stratou týchto dôležitých zložiek postupne starneme a naša prirodzená imunita sa znižuje. Jedným z prostriedkov ako obnoviť prirodzenú obranyschopnosť organizmu je užívanie prostriedkov na báze kolostra, ktoré obsahuje veľké množstvo imunoglobulínov. Sú to proteínyna báze protilátok. Udržujú rovnováhu imunitného systému človeka a chránia ho proti vírusom, baktériám, kvasinkám a choroboplodným hubám.

Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo vlastne samotné kolostrum je. Ide o tekutinu, ktorú produkujú mliečne žľazy všetkých cicavcov krátko pred pôrodom. Tento sekrét sa nedá priamo nazvať mliekom a preto sa odborne nazýva prvým mliekom. Produkcia kolostra sa zastaví tesne po pôrode. Ten je signálom pre telo, aby začalo produkovať mlieko, a teda produkcia kolostra je zastavená. Toto obdobie trvá 2 – 3 dni.

Pre novorodencov všetkých cicavcov je kolostrum životne dôležité. Vysoká koncentrácia imunitných faktorov v kolostre pomáha prežiť novorodencovi prvých pár dní na svete. U ľudí sa niektoré imunitné faktory nachádzajú aj v placente, preto v prípade, že ľudský novorodenec neprijíma kolostrum, nie je jeho úmrtie nevyhnutné.

Z dôvodu vysokého obsahu imunitných a rastových faktorov sa už v minulosti kolostrum používalo ako podporný prostriedok pri liečbe mnohých ochorení. Spoločnosť Kompava uviedla tento rok na trhu novinku pod názvom Premium Colostrum. Ide o produkt, ktorý je vyrábaný z z bovinného (kravského) kolostra. Kravské kolostrum obsahuje približne 20-krát väčšie množstvo imunitných a rastových faktorov ako ľudské kolostrum. Výrobok Premium Colostrum obsahuje:

  • imunoglobulíny (proteínové molekuly, ktoré organizmus bežne produkuje ako odpoveď na prítomnosť cudzorodej látky)
  • laktoferín (jeden z najsilnejších imunostimulačných prirodzených prostriedkov)
  • lyzozým (enzým, ktorý narúša bakteriálne steny a tým vykazuje silné antibakteriálne účinky)
  • aminokyseliny (základný stavebný kameň každej bielkoviny)
  • proteín PRP (na prolín bohatý proteín)
  • vitamíny a minerály
  • prirodzené rastové faktory (majú unikátnu schopnosť podporovať rast buniek a tým aj obnovu tkanív).

Kolostrum je vynikajúcim prostriedkom pre posilnenie imunitného systému, zníženie chorobnosti a zmiernenie prejavov alergií, predovšetkým v jarnom a jesennom období. Pravidelné užívanie výrobkov na báze bovinného kolostra obnovuje prirodzenú črevnú mikroflóru, ktorá býva u osôb vyššieho veku veľmi často narušená. Veľmi efektívne podporuje rast bifidobaktérií a laktobacilov v tráviacom trakte. Pôsobením kolostra sa preto znižuje i prípadná rezistencia (odolnosť) baktérií voči účinkom antibiotík a odstraňuje ich nežiaduci vplyv.

Ten spočíva vo vyhubení fyziologickej črevnej mikroflóry. Nemožno opomenúť ani fakt, že kolostrum prostredníctvom prirodzených rastových faktorov zabraňuje starnutiu kože, ale i ostatných tkanív a má teda omladzujúci efekt. Pozitívne účinky kolostra na organizmus sú výborným prostriedkom obnovy a udržania obranyschopnosti Vášho tela. Vytvárate si tak základ pre Váš zdraví život.