Cícerová nátierka

Cícer je brat hrachu, omladzuje bunky. Je bohatý na vitamíny, a minerály s vlákninou.

Postup pri príprave nátierky

Cícer namočíme na 8 – 12 hodín. Najlepšie cez noc. Namáčaciu vodu zlejeme a dáme novú Pridáme riasu Kombu a varíme podľa potreby 1-1,5 hodiny až kým cícer nie je mäkký. Na panvici si na oleji alebo masle speníme nadrobno nakrájanú cibuľu .Pridáme na kocky nakrájaný údený tempeh alebo tofu alebo ho nastrúhame, pridáme očistenú koreňovú zeleninu, ktorú tiež nastrúhame alebo nakrájame a pridáme k cibuli. Pridáme štipku soli a dobrotky a všetko dusíme asi 30 minút. Túto pripravenú zmes pridáme k uvarenému cíceru a rozmixujeme alebo pomelieme na mäsovom mlynčeku.(Každý podľa vlastného výberu).K hotovej zmesi pridáme zase podľa vlastného výberu umepastu, citrónovú šťavu alebo kvasenú zeleninu kvôli zlepšeniu výživnej hodnoty nátierky. Ak je nátierka riedka môžeme pridať podľa potreby vločky, ktoré nátierku zahustia a potom môžeme ešte raz premixovať.

Podávame natretú na krajcoch celozrnného chleba, pečiva a ozdobíme čerstvou zeleninou v lete napr. reďkovka a pod. a v zime kvasenou zeleninou čím ešte zvýšime jej výživnú hodnotu.

Suroviny na prípravu nátierky

250 g cícer, 50 g údeného tempehu alebo tofu, 1 väčšia cibuľa podľa vlastného výberu, koreňová zelenina (mrkva, zeler, paštrnák, petržlen), 1 kávová lyžička umepasty alebo 1 polievková lyžica citrónovej šťavy alebo 2 polievkové lyžice kvasenej zeleniny napr. kapusty, 5cm riasy Kombu, 2 polievkové lyžice oleja alebo bio masla podľa vlastného výberu, sušená alebo čerstvá vňať podľa vlastného výberu, vločky, štipka soli, dobrotky (podobné ako vegeta ale bez glutamanu)ap.

Poznámky

  • množstvo vareného cíceru si každý zvolí sám podľa predpokladanej potreby a tiež k tomu množstvu prispôsobí aj ďalšie suroviny na jej prípravu.
  • taktiež kto chce mať nátierku menej kalorickú nemusí použiť olej ani maslo a môže pripraviť zeleninu na vode, alebo naopak môže si olej alebo maslo pridať a tiež nemusí použiť údený tempeh alebo tofu, vtedy máme len čistú cícerovú nátierku so zeleninou, ktorá je menej kalorická.
  • Riasu nevyhadzujeme, ale rozmixujeme ju v nátierke