Genitálny herpes – HSV Vírus

Genitálny herpes je považovaný za veľmi vážne a vysoko nákazlivé, vírusové ochorenie. Pôvodcom tohto ochorenia je vírus herpes simplex (HSV). Treba však rozlišovať dva druhy herpes vírusu.Herpes vírus typ I (HSV I) je zodpovedný za vznik najčastejšie oparov okolo úst. Človek sa herpes vírusom typu I nakazí väčšinou už v detstve a to per orálne (cez ústa). Na rozdiel od druhého typuherpes vírusu II (HSV II). Tým sa človek môže nakaziť výlučne pohlavným stykom. Oba vírusy však môžu spôsobiť výsev na genitáliách alebo v okolí úst.

Herpes vírus sa prenáša priamym kontaktom pokožky s postihnutým miestom, aj keď infikovaná osoba práve výsev nemala. V prípade, keď sa vyrážky objavia, stáva sa infekcia veľmi nákazlivou. Osoba s oparom na ústach môže herpes vírus preniesť na genitálie partnera pri orálnom sexe. Infekcia je obzvlášť nebezpečná pre ženu a jej plod počas tehotenstva. Existuje zvýšené riziko prenosu herpes vírusu na plod počas pôrodu. Infekcia u novorodenca môže spôsobiť vážne očné problémy, poškodiť mozog a dokonca vyvolať smrť dieťaťa do jedného roku života. Ak žena zistí, že sa nakazila herpes vírusom po prvýkrát počas tehotenstva je dôležité, aby ihneď vyhľadala pomoc lekára. V prípade, že žena sa nakazila herpes vírusom ešte pred otehotnením, je tiež dôležité o tom informovať lekára, ktorý zabezpečí vhodné vyšetrenia pred pôrodom. Ak by sa výsev na genitáliách objavil tesne pred pôrodom, tak takejto žene bude primárne urobený cisársky rez (operačné ukončenie tehotenstva cez brušnú dutinu).

Zákernosť herpes vírusu je v tom, že sa ukrýva v nervových bunkách tela, kde ho imunitný systém nevie nájsť. Herpes vírus je nevyliečiteľné ochorenie a u mnohých ľudí sa objavuje periodicky. Často sa objavuje v období, keď človek prekonal nejakú chorobu. Aktivovať ho môže aj stres a podráždenie v oblasti jeho najväčšieho výskytu. U žien herpes vírus môže zvyšovať riziko vzniku rakoviny krčka maternice. Takisto aktívne štádium herpesu zvyšuje riziko nákazy HIV. Otvorenéherpetické vyrážky sú výbornou vstupnou bránou pre preniknutie HIV do krvného obehu.

Ak máte vy alebo váš partner opar na ústach, alebo máte pocit, že sa vám tvorí, nikdy v tomto štádiu nemajte vaginálny, orálny alebo análny styk. Počkajte až pokým vám vyrážka nevymizne, alebo v každom prípade sa nemilujte bez kondómu. Aj keď 100% ochrana ani v tomto prípade nie je zaručená! Dávajte si pozor a nepoužívajte spoločný uterák, príbor alebo pohár s osobou, ktorá má vyrážku. A taktiež sa s takouto osobou nabozkávajte, pokým nepominie vyrážka.

Prejavy genitálneho herpesu

Na počiatku nákazy sa nemusia objaviť žiadne symptómy. Ak sa symptómy objavia, tak obyčajne po 2. až 10. dňoch od preniknutia vírusu do organizmu. Obyčajne na začiatku bývajú veľmi mierne. Patrí k nim pálenie, svrbenie, bolesť vo vaginálnej oblasti alebo v oblasti konečníka. U žien sa môže objaviť neobvyklý vaginálny výtok. K týmto symptómom sa pridajú bolestivé vyrážky, ktoré praskajú a môžu sa sekundárne infikovať. U žien môžu byť vo vagíne, alebo na krčku maternice, kde nie sú vidieť. Lymfatické uzliny v oblasti slabín bývajú zväčšené a citlivé na dotyk. Človek sa pred vypuknutím ochorenia môže cítiť ako pred chrípkou. Mierne sa môže zvýšiť telesná teplota.

Po uplynutí 2. až 3. týždňov symptómy obyčajne ustupujú. Vírus upadá do pokojového štádia a periodicky sa výsevy objavujú, obyčajne na rovnakej časti tela. Nasledujúce prejavy sú už miernejšie a zriedkavejšie.

Diagnostika genitálneho herpesu

U žien lekár pri gynekologickej prehliadke môže objaviť vyrážky. Odobratím vzorky sekrétu z vyrážky obyčajne potvrdí prvotnú diagnózu, že sa jedná o herpes vírus. Ďalšou diagnostikou herpes vírusu je odobratie vzorky krvi a poslanie na serologické vyšetrenie do laboratória. Vhodné je vyšetrenie oboch vírusov, teda HSV I aj HSV II, pretože obyčajne sa oba vírusy podpisujú na vzniku tohto ochorenia.

Liečba genitálneho herpesu

Infekcia spôsobená herpes vírusom nie je v dnešnej dobe liečiteľná!

Obyčajne počas výsevu sa odporúča brať acyklovir, ktorý pôsobí špecificky a to len na postihnuté bunky herpes vírusom. Acyklovir môže byť vo forme vodičky, ktorá aplikuje sa postihnuté miesta, alebo vo forme tabletiek. Zmierňujú sa tým symptómy počiatočnej infekcie a urýchľuje hojenie vyrážok a oparov. Ak sú však výsevy pomerne časté, lekár odporučí denné užívanie acykluviru po dobu niekoľkých mesiacov, aby sa frekvencia výsevov znížila na prijateľné minimum.

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House