Hepatitída typu B

Hepatitída je vírusové ochorenie, ktoré postihuje pečeň (hepar). Hepatitídu typu B (HBV)spôsobuje špecifický vírus, ktorý môže byť pre daný organizmus až smrteľný. U nositeľov sa žiadne špecifické symptómy nemusia objaviť, ale vírus sa nachádza v ich krvi a tým sú nebezpeční pre svoje okolie.

K prenosu vírusu dochádza kontaktom s infikovanými telesnými tekutinami napríklad pri pohlavnom styku, alebo aj kontaminovanými injekčnými ihlami u ľudí drogovo závislých. Ľudia, ktorí sú nositeľmi vírusu hepatitídy typu B by mali vždy pri pohlavnom styku používať prezervatív so spermicídnym gélom. V pokročilejšom veku u prenášačov existuje riziko vzniku cirhózy pečene (progresívne ochorenie, ktoré ničí pečeň), rakoviny pečene a zároveň toto ochorenie znižuje imunitu(obranyschopnosť organizmu) voči iným infekciám a chorobám.

Počas tehotenstva môže žena preniesť vírus na plod. Toto riziko je pomerne dosť vysoké, 80% až 90%, u žien infikovaných počas posledného trimestra tehotenstva. Je vhodné rizikové tehotné (napríklad zdravotnícky personál, osoby s endemických oblastí, drogovo závislé atď.) vyšetriť na prítomnosť HBsAg v séru (protilátky na hepatitídu typu B vyšetrené z krvi) po 32. týždni tehotenstva. Ak je výsledok pozitívny, novorodenec bezprostredne po pôrodu dostane hyperimúnny globulín hepatitídy B a je súčasne aktívne očkovaný. Asi u 10% novorodencov takýchto infikovaných žien sa stávajú celoživotne nositeľmi vírusu a existuje u nich riziko ochorenia pečene a môžu vírus prenášať na iných.

Prejavy hepatitídy typu B

Asi u 1/3 ľudí infikovaných hepatitídou typu B nie sú viditeľné žiadne symptómy. Ak sa symptómy objavia, môžu byť mierne až akútne. Medzi symptómy patrí horúčka, bolesť hlavy, bolesť svalov, únava, nechutenstvo, zvracanie a hnačka. V pokročilom štádiu sa k týmto prejavom môže pridať bolesť brucha, tmavý moč, žltá pokožka a žltkasté sfarbenie očných bielok, typické prejavy žltačky (hepatitídy).

Diagnostika hepatitídy typu B

Hepatitída B sa dá odhaliť krvnými testami. Jeden z testov zisťuje prítomnosť vírusu v krvi a druhým testom sa zisťujú protilátky proti vírusu, ktoré si telo vytvára pri boji s infekciou.

Liečba hepatitídy typu B

Neexistuje žiadna spoľahlivá liečba hepatitídy typu B. Väčšina infekcií po 4. až 8. týždňoch sama ustúpi, niektoré však pretrvávajú a môžu viesť k nezvratnému ochoreniu pečene. Liečia a zmierňujú sa však niektoré symptómy napríklad hnačka alebo bolesť.

Prevencia proti hepatitíde typu B

Proti hepatitíde typu B existuje spoľahlivá a bezpečná vakcína. Odporúča sa ľuďom s vysokou pravdepodobnosťou nákazy – vrátane zdravotníckeho personálu a stomatológov, drogovo závislých ľudí, homosexuálov ľudí postupujúcich dialýzu a hlavne u ľudí, ktorí majú sexuálny styk s osobou z rizikovej skupiny. V súčasnosti lekári odporúčajú už očkovanie novorodencov, pretože vakcína je aj pre novorodeniatka bezpečná a následky infekcie sú pomerne dosť vážne.

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House