Hormonálna substitučná terapia

Hormonálna substitučná terapia je zameraná na nahrádzanie dôležitých hormónov v období klimaktéria, ktoré už telo netvorí v dostatočnom množstve. Táto liečba je určená hlavne na zmiernenie klimakterických problémov a telu dodáva potrebné dávky ženského hormónu estrogénu ale aj progestínu (syntetický preparát progesterónu). Najčastejšie sa používa na zmierneniekrátkodobých symptómov klimaktéria, ako sú návaly tepla, suchosť pošvy a zároveň slúži aj akoprevencia proti vzniku srdcovo – cievnych ochorení a osteoporózy. Hormonálnu substitučnú terapiu vždy určuje lekár na základe výsledkov z vyšetrení, ktoré žena absolvuje. Táto terapia, tak ako každá liečba má radu výhod ale aj rizík pre danú užívateľku. Pomocou výskumov vedci zistili, že hormonálna substitučná terapia je pre mnohé ženy prospešná.

Táto liečba je vhodná a určená pre tie ženy, ktoré trpia návalmi tepla, nočným potením alebo suchosťou pošvy. Znižuje riziko vzniku osteoporózy, takže ak žena má náchylnosť na vznik tohto ochorenia je táto liečba na mieste. Určená je aj pre ženy trpiace zvýšenou hladinou cholesterolu a tiež znižuje riziko vzniku srdcovo – cievnych ochorení. Ženám, ktoré podstúpili hysterektómiu (operačné odstránenie maternice) spolu s odstránením vaječníkov (pôvodný zdroj estrogénov) sa tiež podáva táto liečba, aby sa prípadné problémy znížili na minimum. Hormonálna substitučná terapiasa odporúča aj vtedy, ak sa v rodinnej anamnéze ženy vyskytla rakovina hrubého čreva. Veľmi priaznivo pôsobí na ženy trpiace depresívnymi stavmi, bolesťami hlavy, problémami s koncentráciou alebo závratmi. Úspešnosť liečby pri týchto problémov je viac ako 90%. Hormonálna liečba pomerne rýchlo odstraňuje vaginálne a urologické príznaky vrátane niektorých druhov močovej inkontinencie (samovoľný únik moču). Taktiež zabraňuje vzniku a recidívam infekcie močovej sústavy.

Hormonálna substitučná terapia sa neodporúča ženám, ktoré prekonali rakovinu prsníka. Ak žena trpí pretrvávajúcim ochorením pečene alebo vážne narušenou jej funkciou, tiež táto liečba nie je pre ňu vhodná. Hormonálna substitučná terapia sa neodporúča ani, keď sa žene počas tehotenstva alebo počas užívania antikoncepčných tabletiek vytvorili krvné zrazeniny v nohách, pľúcach alebo očiach. Táto liečba ja absolútne kontraindikovaná pri rakovine endometria (sliznica maternice).

Druhy hormonálnej substitučnej terapie

Hormóny sa dajú pri tejto terapii užívať v rôznej forme. Spolu s lekárom si môže žena určiť a vybrať taký druh, ktorý bude spĺňať jej predstavy a najviac vyhovovať jej potrebám.

Medzi druhy hormonálnej terapie patria:

  • Tabletky
  • Náplaste
  • Krémy
  • Injekcie

Tabletky

V liečbe problémov klimaktéria sa najviac osvedčili hormonálne tabletky. Obyčajne sa užíva jedna estrogénová tabletka každý deň v mesiaci alebo 25 dní za sebou od prvého dňa kalendárneho mesiaca. Dlhodobé užívanie len samotného estrogénu, môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny endometria (sliznica maternice), preto lekári odporúčajú s estrogénom užívať aj syntetickú formu progesterónu – progestín, ktorý toto riziko znižuje. Iný prípad je, ak žena podstúpila hysterektómiu (operačné odstránenie maternice). Vtedy sa môžu brať aj samotné estrogény, pretože už rakovina endometria nehrozí. Progestín sa väčšinou užíva 10 až 14 dní. Ku koncu fázy brania progestínových tabletiek ženy obyčajne dostávajú slabé krvácanie. Ak sa berie súčasne estrogén s progestínom, môže sa počas prvých mesiacoch objaviť nepravidelné krvácanie.

Náplaste

Ďalšou formou ako podávať estrogény, sú náplaste napustené estrogénovým gélom. Náplasť sa lepí buď na zadok alebo podbruško. Mala by to byť hladká plocha tela, kde sa koža moc neohýba, aby nedochádzalo k jej odlepovaniu. Obyčajne sa náplasť na tele necháva 7 dní a potom sa vymení za novú, pričom sa musí striedať miesto aplikácie. Aby sa dostavil žiaduci účinok, musí sa náplasť používať každý deň v mesiaci a v pravidelných intervaloch ju treba vymieňať. Cez pokožku sa postupne uvoľňujú estrogény napustené v náplasti, ktoré majú rovnaký účinok ako estrogény obsiahnuté v hormonálnych tabletkách. S náplasťou môže žena vykonávať všetky činnosti ako doteraz, bez toho, aby sa jej náplasť odlepila. To znamená, že bez problémov sa môže kúpať, sprchovať aj plávať. Pobyt v termálnom kúpeli môže spôsobiť posunutie náplasti z jej pôvodnej oblasti nalepenia. Vtedy stačí oblasť okolo náplaste jemne osušiť a trochu pridržať, aby opäť priľnula na pokožku. Pri aplikácii treba dbať hlavne na to, aby pokožka bola čistá a suchá a hlavne, aby sa lepiaca časť náplaste nedostala do kontaktu s ničím iným len s pokožkou.

Krémy

Často odporúčanou metódou ako nahradiť chýbajúce estrogény telu, je používanie krémov obsahujúcich estrogény. Estrogénové krémy sa aplikujú priamo do pošvy. Svojím účinkom zmierňujú suchosť v pošve, ktorá dosť často sprevádza obdobie klimaktéria a vyvoláva bolestivé pocity pri pohlavnom styku. Tieto krémy poskytujú nižšiu, nerovnomernú dávku estrogénov než tabletky alebo náplaste, takže nemajú rovnaké zdravotné účinky ako tieto formy.

Hormonálne injekcie

Hormonálne injekcie majú rovnaký účinok ako tabletky. Injekcie sa aplikujú každých 6 až 8 týždňov do svalu. Mnoho žien si ich obľúbilo. Nemusia myslieť na ne každý deň ako na tabletky a tak sa im nestane, že by na užitie zabudli.

Vedľajšie účinky hormonálnej substitučnej terapie

Pri užívaní hormonálnych tabletiek sa u niektorých žien môžu objaviť hlavne na začiatku liečbyvedľajšie účinky, ktoré sa väčšinou dajú zvládnuť a odstrániť. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí citlivosť a mierne zväčšenie prsníkov, bolesť hlavy alebo nevoľnosť. U žien, ktoré užívajú okrem estrogénu aj progestín (syntetická forma progesterónu), sa na začiatku liečby môže objaviť slabé špinenie alebo mierne krvácanie. Do dvoch alebo troch mesiacov od začiatku liečby by malo toto krvácanie ustúpiť. Ak by sa však objavilo už v čase postmenopauzy (teda po dlhom období bez krvácania), treba vyhľadať lekára a informovať ho o tomto stave. Na začiatku liečby môže žena pociťovať nutkanie na zvracanie. Dá sa to zmierniť tým, že sa tabletka nebude užívať na lačný žalúdok ale s jedlom. Počas liečby hormonálnymi tabletkami sa môžu u ženy objaviť mierne opuchy z dôsledku zadržiavania určitého množstva vody v tkanivách. Ak žena v čase užívania tabletiek priberie, je to dôsledok zmeny stravovacích návykov. V staršom veku už treba pamätať na fakt, že metabolizmus (spracovanie potravy) nie je už taký ako v mladosti a ženy vo vyššom veku veľmi ľahko môžu pribrať. Klimaktérium ako ďalšie štádium v živote ženy.

Použitá literatúra

  • Gynekologie, doc. MUDr. Karel Citterbart, Csc a spol.
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House