Intímny život v období klimaktéria

V období klimaktéria vaječníky končia svoju činnosť a prestávajú produkovať ženské hormóny. Menštruačné cykly sa stávajú nepravidelnými, až úplne vymiznú. Klimaktériom žena končí svoje plodné obdobie. V minulosti sa klimaktérium pokladalo za posledné sexuálne obdobie v živote ženy. Žena stratila svoju plodnosť a teda zároveň prišla i o sexualitu. Tento mýtus v dnešnej dobe už dávno neplatí. V súčasnosti žena môže viesť uspokojujúci sexuálny život aj počas tohto obdobia. Dokonca už sa nemusí chrániť pred neželaným tehotenstvom a naplno si môže úžívať pôžitok z milovania. Žena, ktorá sa vyrovná s menopauzou a príjme obdobie klimaktéria, naďalej môže zvyšovať kvalitu svojho života a vydobyť si ešte väčšie uznanie v spoločnosti. Užívanie estrogénov, ktoré udržujú zdravé tkanivo vo vagíne (pošva), žene neodmysliteľne môže pomôcť pri sexuálnom styku. Dokonca ho môže v tomto období života urobiť ešte krajším. Mnohé ženy až v tejto etape života zažijú svojprvý orgazmus (vyvrcholenie pohlavného styku). Klimaktérium ako ďalšie štádium v živote ženy.

Je všeobecne známe, že v staršom veku do popredia vystupujú rôzne zdravotné problémy, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť sexuálny život. Pozitívny emocionálny a mentálny vývoj však tieto zmeny vyrovnáva. V sérii výskumov sa dokázalo, že až 95% starších ľudí má rado sex, pre 75% je orgazmus základom dobrého pohlavného styku a 50% ľudí v tomto období sa oddáva sexu najmenej jedenkrát do týždňa. Pokiaľ žena po celý svoj život dbá o vlastné sexuálne „JA“, v staršom veku môže byť pohlavný styk pre ňu neobyčajne krásnym a uspokojujúcim zážitkom. Zároveň má dostatok skúseností, aby mohla bez obáv a váhania vyjadriť svoje potreby a túžby.

Ak žena prežíva starobu po boku stáleho partnera, tak sa toto obdobie pre oboch stáva doposiaľ nepoznanou a jedinečnou fázou ich intímneho života. Už natoľko dobre pozná potreby a túžby svojho partnera, že je schopná intuitívne vycítiť, čo práve vyžaduje. Sex sa tak stáva odrazom naozaj mocnej lásky a hlbokého súzvuku. Obaja partneri majú na seba viac času. Sex a intímnosť sa dostáva nad potreby rodiny a práce, lebo tie sú už dávno zabezpečené. Majú na seba oveľa viac času ako počas predchádzajúceho pracovného života.

Dôležitá je skutočnosť, že starnutie so sebou prináša aj zmeny v rýchlosti vzrušenia sa hlavne u mužov. Preto muži v tomto v období uprednostňujú dlhšiu predohru, čo na druhej strane je veľmi dobré aj pre ženy. V tomto období je na mieste, ak žena používa estrogénový gél, ktorý napomáha vlhkosti v pošve, alebo vhodný je aj lubrikačný gél. Ten môžu použiť obaja partneri súčasne. Fyzický potenciál u ľudí v tomto veku je na ústupe a do popredia sa dostávajú city, emócie, potreba byť s niekým, viesť dlhé rozhovory a spoločne prežívať každý okamih. Každom veku je človek pre druhé pohlavie príťažlivý, aj keď sa telo počas života mení. Milovaniu treba venovať dostatok energie a času. Ak vzniknú vo vzťahu nejaké problémy, je na mieste vyhľadať pomoc odborníka. S návštevou lekára by sa nemalo dlho otáľať, pretože spočiatku malý problém môže prerásť do väčšieho, s ktorým sa budú obaja partneri ťažko vyrovnávať.

Použitá literatúra

  • Vášeň života, Susan Quilliamová
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House