Kontagiózne moluskum

Kontagiózne moluskum predstavuje vírus, ktorý napáda kožu. Hrozbou tejto vírusovej choroby je to, že neprenáša sa výlučne len pohlavným stykom, ale každým intímnym dotykom tela infikovanej osoby.

Prejavy choroby

V prípade ak sa choroba prenesie pohlavným stykom, objavia sa malé, ružovo-biele, voskovitévyrážky na genitáliách alebo v oblasti stehien. Tieto výrastky sprevádzané kontagiózne moluskum majú obyčajne tvar malých kopčekov, ktoré sú v strede preliačené. Môžu sa ne tele postihnutého objaviť 3 týždne alebo dokonca až 3 mesiace od kontaktu s infikovanou osobou. Kontagiózne moluskum už nemá žiadne iné symptómy.

Diagnóza ochorenia

Lekár najčastejšie stanoví diagnózu na základe preskúmania vzorky buniek z vyrážky pod mikroskopom.

Liečba ochorenia

Vírus vo výrastkoch je veľmi citlivý na teplo alebo chlad. Preto sa na jeho likvidáciu používa teplo vo forme pálenia elektrickým prúdom alebo chlad v podobe kryochirurgie, či chemikálie. Všetky tieto procedúry žena podstúpi v lekárskej ambulancii. Žena pri nich môže pociťovať miernu bolesť alebo pichanie, ale nie je to také vážne, že by si tento výkon vyžadoval anestéziu (uspatie pacienta pred operačným výkonom). Po 2. až 3. týždňoch od výkonu sa môžu objaviť ďalšie výrastky, preto je nutné procedúru opakovať aj niekoľko krát.

Použitá literatúra

  • Zdravoveda pre ženy, Randon House