Kvapavka

Kvapavka alebo Gonorea je jedna z najčastejších pohlavne prenosných ochorení, ktoré sa medzi mladými ľuďmi šíri už stáročia ak nie tisícročia. Pokladá sa za veľmi nákazlivé bakteriálne ochorenie, ktoré sa prenáša vaginálnym, orálnym alebo análnym pohlavným stykom.

Pôvodcom kvapavky sú tzv. gonokoky (gramnegatívne diplokoky), ktoré objavil v roku 1879 dermatológ Albert Neisser, preto sa zvyknú označovať aj ako neisseria gonorea. Gonokoky veľmi citlivo reagujú na zmeny teploty a kyslíka, preto je úplne nemožné nakaziť sa kvapavkou na verejných toaletách, pri lekárskom vyšetrení, ak bola pred vami vyšetrovaná pacientka s týmto ochorení, alebo pri používaní spoločného uteráka. Charakter gonokov sa rokmi zmenil. Spozorovalo sa, že viac ako u polovici žien, ktoré sú nakazené kvapavkou je súčasne prítomná aj chlamýdiová infekcia.

Zákernosť tejto choroby je v tom, že takmer u väčšiny prípadov prebieha nepoznane, bez výraznejších problémov. Infikovaná osoba len veľmi ťažko zistí, že má nejaké zdravotné problémy. U žien kvapavka môže infikovať oblasť krčku maternice, vagínu, močovú trubicu alebo konečník. Neliečená kvapavka vedie k vzniku hnisavých ložísk vo vajíčkovodoch alebo vo vaječníkoch, čo môže spôsobiť vytvorenie vzrastov vo vajíčkovode (nepriechodnosť a následné zvýšenie rizika mimomaternicového tehotenstva), neplodnosť ženy, alebo chronickú bolesť v podbrušku. U mužov sa príznaky kvapavky prejavia pomerne rýchlo porovnaní so ženou. Taktiež môže spôsobiť neplodnosť.

Tehotná žena s kvapavkou môže ochorenie preniesť na dieťa počas pôrodu. U takýchto detí infekcie môže zapríčiniť slepotu a meningitídu (zápal mozgových blán a miechy). Aby sa zabránilo vzniku slepoty zapríčinenej kvapavkou u takýchto detí, tak sa po pôrode do očí kvapkajú antibiotiká alebo dusičnan strieborný.

Prejavy ochorenia

Pri spozorovaní niektorých z uvedených symptómov okamžite vyhľadajte pomoc lekára. Obyčajne sa príznaky objavia medzi 2. až 10. dňom od preniknutia choroboplodných baktérií do tela.

U žien sú príznaky kvapavky spočiatku nepatrné alebo skoro žiadne, takže veľmi ťažko žena zistí, že je už nakazená. Žena môže spozorovať v začiatkoch ochorenia zelenkastý alebo žltkastý výtok. Výtok sa môže objaviť aj z konečníka a pri močení môže pociťovať pálenie alebo svrbenie.

U mužov sú symptómy o niečo výraznejšie. Môže sa objaviť mierny výtok z penisu, pálenie alebo svrbenie pri močení. Hnisavý výtok z penisu môže mať aj charakter podobný ako má ejakulát. Ak je takýto výtok prítomný aj mimo pohlavného styku, tak ihneď vyhľadajte pomoc lekára.

Neliečená kvapavka sa môže dostať do krvného obehu a iných telesných orgánov, môže infikovať kĺby, srdce alebo mozog a spôsobiť akútnu artritídu, srdcovocievnu chorobu alebo poškodiť mozog. Ak sa kvapavka dostane až do tohto štádia, tak medzi symptómy môžeme priradiť horúčku, akútnu bolesť v panvovej oblasti, bolesť brucha, v krížovej oblasti, časté nutkanie na močenie, opuch a zvýšenú citlivosť uzlín v oblastí slabín. Postihnutý môže zbadať kdekoľvek na tele vyrážku, môže pociťovať bolesť v hrdle alebo ostrú bolesť v hornej časti brucha a pleciach. Pri výskyte a spozorovaní akéhokoľvek príznaku okamžite vyhľadajte lekára.

Diagnostika kvapavky

Diagnostika kvapavky spočíva v kultivačnom potvrdení prítomnosti gonokokov vo výtoku. Ten je však často veľmi zložitý z dôvodu veľmi veľkej citlivosti gonokokov na zmenu prostredia. Získanú vzorku z výtoku je dôležité v rýchlosti dopraviť na vyšetrenie do laboratória. Výsledky sú k dispozíciijedného týždňa. Niekedy skúsený lekár diagnózu môže stanoviť aj na základe mikroskopického vyšetrenia odobranej vzorky priamo v ambulancii.

Liečba kvapavky

Kvapavka sa dá liečiť orálnym (cez ústa) podávaním antibiotík. Vhodné je s liečbou začať čo najskôr. Lekár má k dispozícii niekoľko účinných druhov antibiotík. Obaja partneri musia liečbu podstúpiť spoločne a dodržiavať pokyny a ordinácie lekára. Ak sa ochorenie objaví po liečbe, znamená, že jeden s partnerov neužíval antibiotiká ako mal, alebo že jeden z nich má pohlavný styk s ďalšou osobou. V takomto prípade sa celá liečba musí zopakovať opäť u oboch, poprípade viacerých partnerov. Aby sa lekár presvedčil o kvalite liečby, môže testy zopakovať o dva týždne po liečbe. U žien ak sa infekcia rozšírila na vajíčkovody alebo vaječníky, je vhodná hospitalizácia ženy a podávanie antibiotík infúziou (intravenózne).

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House