Ľudský papilomavírus – HPV Vírus

Ľudský papilomavírus (HPV) je pôvodcom vzniku tzv. venerických bradavíc na alebo v pohlavných orgánoch. Tieto bradavice označujeme často aj výrazom kondylómy. Do dnešného obdobia je známych asi 50 rôznych typov papilomavirusov. K infekcii dochádza tesným kontaktom slizníc, pričom prenos vírusu je uľahčený drobnými léziami (trhlinkami). Prenáša sa pri análnom, orálnom a vaginálnom pohlavnom styku s nakazenou osobou. Ako aj iné vírusové sexuálne prenosné ochorenia, ani venerické bradavice alebo kondylómy sa nedajú vyliečiť, ale len liečiť. Ak sa raz človek HPV vírusom nakazí, tak v jeho tele ostáva po celý život, a kedykoľvek môže vyvolať vznik bradavíc. Tieto bradavice (kondylómy) sa opakovane objavujú až u polovici liečených ľudí. Zrada tejto choroby je v tom, že ani mužský kondóm vás neochráni pre preniknutím ľudského papilomavírusu, lebo koreň penisu nie je chránený a môžu sa na ňom nachádzať voľným okom neviditeľné bradavice. Väčšiu ochranu vám zabezpečí ženský kondóm, ktorý pokrýva aj vonkajšiu časť genitálií, ale bohužiaľ na našom trhu by ste ho len veľmi ťažko hľadali.

Najzákernejšími kmeňmi ľudského papilomavírusu je vírus typu 16 a 18. Tie majú na svedomí poškodzovanie prirodzenej výstelky (sliznice) v pošve a zapríčiňujú vznik rakoviny krčka maternice, vulvy (vonkajšie genitálie), vagíny (pošvy), konečníka a penisu. Ak vám bol HPV vírus už diagnostikovaný, je vhodné navštevovať lekára pravidelne, aby mohol včas zachytiť nejaké zmeny na pohlavných orgánoch a liečiť ich. Neliečené abnormálne zmeny na krčku maternice môžu viesť až k samotnej rakovine. Náchylnejší na infekciu ľudským papilomavírusom sú ľudia po chemoterapii, s oslabenou imunitou alebo aj tehotné ženy. Vo veľmi zriedkavých prípadoch dochádza k prenosu HPV na dieťa počas pôrodu. Kondylómy (venerické bradavice) nie sú dôvodom, aby žena rodila cisárskym rezom (operačné ukončenie tehotenstva cez brušnú stenu). Ak aj napriek malému percentu vírus prešiel ne dieťa, tak sa uňho môžu vyskytnúť bradavice v hrdle alebo na genitáliách. Dajú sa odstrániť laserovou chirurgiou.

Príznaky ochorenia

Ľudský papilomavírus (venerické bradavice) sú najčastejšie lokalizované u mužov na penise, miešku, alebo v okolí konečníka. U žien je to na vonkajších pohlavných orgánoch, v pošve alebo na krčku.Najčastejšie sa objavujú condylomata accuminata, vyvolané prítomnosťou HPV typu 6 a 11. Ich tvar je skôr vypuklí ako plochý a majú prevažne belavé sfarbenie. Vyskytujú sa v zhlukoch, nedajú sa prehliadnuť. Ďalšou formou sú ploché kondylómy, ktoré sú nízke a skôr v tvare škvŕn, na povrchu červenkasto sfarbené. Môžu byť aj pigmentované. Tento druh bradavíc je prevažne vyvolaný prítomnosťou HPV typu 16 a 18. Všeobecne sa uvádza, že bradavice sú nebolestivé a často bývajú také malé, že dlho ostávajú nepoznané, lebo nie sú voľným okom viditeľné.

Diagnostika ľudského papilomavírusu

Diagnostika je pomerne nenáročná. Ak sú kondylómy viditeľné voľným okom, tak ich pri vyšetrení lekár veľmi ľahko diagnostikuje. Pri podozrení na infekciu HPV vírusom môže lekár odobrať vzorku steru na hlbšie laboratórne vyšetrenie na prítomnosť DNA vírusu.

Liečba ochorenia

Táto sexuálne prenosná choroba sa nedá vyliečiť. Bradavice sa po odstránení často opakovane objavujú. Najčastejšie sa pri ich odstraňovaním používa zmrazovanie, laserová chirurgia, klasická chirurgia alebo pomocou injekcií interferónami. Spôsob liečby závisí od rozsahu infekcie a tiež od predchádzajúceho spôsobu liečby, po ktorom sa bradavice opäť objavili. Akýkoľvek spôsob odstraňovania bradavíc je sprevádzaný bolestivými pocitmi a podráždením pokožky. Ako pri väčšine pohlavne prenosných ochorení aj tu sa musia liečiť obaja partneri súčasne. Aj keď kondóm nezaručuje 100% ochranu, ale aspoň veľmi výrazne znižuje riziko reinfekcie (znovu infikovanie) vírusom.

Prevencia HPV

V dnešnej dobe je možnosť sa dať zaočkovať proti papilomavírusom. Takisto prevenciou je používanie mužského alebo ženského kondómu, či mať monogamný vzťah a nestriedať partnerov.

Použitá literatúra

  • Zdravoveda pre ženy, Randon House
  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív