Mäkký vred – Ulcus Molle

Mäkký vred alebo ulcus molle je infekcia, ktorá je vyvolaná veľmi vysoko nákazlivou baktériou Haemophilus ducreyi. K prenosu dochádza výlučne pri pohlavnom styku, či už vaginálnym alebo análnym pohlavným stykom. Tento druh pohlavne prenosnej choroby u nás v Európskych štátov je pomerne vzácny.

Ako u väčšiny pohlavne prenosných ochorení, aj táto infekcia môže prebiehať bez výrazných príznakov, čo je samozrejme veľmi nebezpečné. Mnohí ľudia, ktorí na túto chorobu trpia o tom nemusia ani vedieť a infekciu môžu šíriť ďalej. Zaujímavé je aj to, že pri mäkkom vrede častejšie bývajú postihnutý muži ako ženy.

Prejavy mäkkého vredu

Symptómy mäkkého vredu sa najčastejšie prejavia do jedného týždňa od preniknutia baktérií do tela. U žien sa tieto prejavy môžu obmedzovať na bolestivé močenie alebo stolicu, bolestivý vaginálny styk a atypický vaginálny výtok. Mäkký vred môže spôsobovať aj vyrážky, ktoré vyzerajú ako uhry a nehoja sa. Obyčajne sa objavujú na vonkajších genitáliách a v okolí konečníka. Vyrážky môže ďalej sprevádzať citlivosť a zväčšenie lymfatických uzlín v slabinách. Často sa môže stať, že sa tieto vyrážky zamenia za vyrážky sprevádzané syfilis. Pri vyrážkach sprevádzané mäkký vred je neprehliadnuteľná ich bolestivosť, ktorú spôsobujú. Opäť častejšie sa vyrážky objavujú u mužov ako u žien.

Diagnostika mäkkého vredu

Mäkký vred spôsobuje vyrážky na genitáliách podobne ako to je pri syfilise, takže najskôr treba vylúčiť toto ochorenie. Laboratórnym testom z odobranej vzorky hnisu z vyrážky sa buď mäkký vred potvrdí alebo vylúči.

Liečba mäkkého vredu

Najčastejšie sa na liečbu mäkkého vredu používajú perorálne antibiotiká. Antibiotická liečba trvá obyčajne 1 až 2 týždne.

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House