Mykotická infekcia – Mykóza

Mykotická alebo kvasinková infekcia je druhým, najrozšírenejším ochorením pohlavných orgánov. V prevažnej väčšine ním trpia ženy ako muži. Používanie prezervatívov počas pohlavného styku ešte viac zhoršuje ochorenie. Často aj po liečbe mykotická infekcia pretrváva, recidivuje a opakovane sa objavuje.

Pôvodcom kvasinkovej infekcii je z prevažnej väčšiny candida albicans. Tento druh plesne sa normálne vyskytuje v pošvovej flóre ako parazit, ktorý nespôsobuje žiadne problémy, pokým je v pošve zachované prirodzené, kyslé prostredie. Ochorenie je vyvolané premnožením týchto plesní. Obyčajne k tomuto stavu dochádza v tehotnosti alebo ak žena trpí cukrovkou. K premnoženiu candidy albicans dochádza aj pri dlhodobom užívaní antikoncepčných tabletiek, alebo po liečbe antibiotikami, kedy dochádza k narušeniu prirodzenej vaginálnej mikroflóry. Takže z toho vyplýva, že mykóza nie je prenášaná len pohlavným stykom, ale ten môže jej prejavy zhoršiť a problémy sa potom môžu objaviť u oboch partnerov.

Prejavy mykotickej infekcie

Hlavne u žien sú prejavy infekcie veľmi zrejmé a nedajú sa prehliadnuť. Mykotická infekciaspôsobuje žene úporné svrbenie, pálenie a objavuje sa typický vaginálny výtok. Tento vaginálny výtok pri mykóze je biely, krémový, alebo sa môžu vytvárať až hrudky, pripomínajúce tvaroh. Okolie genitálií je podráždené a začervenalé. Symptómy vykazujú typické príznaky zápalového ochorenia.

U mužov sa väčšinou objavuje svrbenie a začervenanie penisu. U nich však príznaky nie sú taká nepríjemné a časté ako u žien.

Diagnostika mykotickej infekcie

Diagnostika mykózy je veľmi jednoduchá. Pri gynekologickej prehliadke lekár vidí typický výtok z rodidiel. Na overenie, či sa skutočne jedná len o mykotickú infekciu, môže odobrať vzorku z výtoku, ktorý vyšetrí mikroskopicky priamo v ambulancii, alebo odobranú vzorku v špeciálnej pôde odošle na cielené vyšetrenie do laboratória, kde sa infekcia potvrdí.

Liečba mykotickej infekcie

Na liečbu mykotickej infekcie v dnešnej dobe existuje veľa prípravkov, z ktorých sa dá vyberať. Používajú sa antimykotiká buď vo forme vaginálnych čípkov, krémov alebo vaginálneho gélu, ktorý sa aplikuje priamo do pošvy. Dosť často sa aj po úspešnej liečbe mykóza objavuje u žien opakovane. Preto je vhodné liečiť oboch partnerov súčasne , aj keď muž obyčajne žiadne problémy nemá. Počas liečby je vhodnejšie obmedziť alebo sa úplne zdržať pohlavného styku. Liečba by mala minimálne trvať 3 až 5 dní a vhodné je obmedziť príjem sladkých potravín, ktoré infekciu výrazne zhoršujú. Veľký dôraz sa pri mykotickej infekcii kladie na prevenciu, hlavne ak sa opakovane infekcia objavuje. Používanie voľne predajných prostriedkov na udržanie fyziologickej, pošvovej mikroflóry napomáha pri liečbe mykózy, ako aj pri jej zabráneniu, aby opätovne ňou žena netrpela.

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House