Orgazmus

Existuje vôbec „najlepší“, či dokonca ten „pravý“ orgazmus? V skutočnosti je úplne jedno, či orgazmus ženy bol spustený a vyvolaný len priamym dráždením klitorisu, alebo len tlakom penisu vo vagíne. Pokiaľ žena dosiahne orgazmus, vôbec nie je dôležité, čo bolo jeho spúšťačom. Pokiaľ sa však dostaneme k tejto príjemnej fázy, naším telom prejde spektrum rôznych a nepochybne veľmi príjemných pocitov.

Freud – „filozof lásky“ identifikoval dva typy orgazmov:

  • Jeden typ orgazmu je spúšťaný stimuláciou klitorisu (dráždec) a Freud ho zvykol označovať ako „nezrelý“ orgazmus.
  • Ten, ktorý pre Freuda bol „pravý“ a teda „zrelý“ orgazmus, bol orgazmus spustený výhradne stimuláciou penisu pri vaginálnom styku.

Všeobecne platí, že sexuálna reakcia mužov aj žien pozostáva z troch fáz:

  • Túžba
  • Vzrušenie
  • Orgazmus

Jednotlivé fázy sa medzi sebou prelínajú. Nie vždy a hlavne nie spoločne týmito fázami budú prechádzať obaja partneri pri milovaní. Je to veľmi rôznorodé, dokonca ani nemusia milenci prejsť všetkými troma fázami zakaždým. Každý človek sa môže kedykoľvek rozhodnúť prejaviť, alebo potlačiť tieto reakcie. Sexuálna reakcia mužov a žien je podobná, ale nie je rovnaká! Hlavne sa od seba líšia časovým rozpätím. Muži sa dokážu vzrušiť pomerne rýchlo, ale aj rovnako rýchlo vzrušenie u nich klesá. Na rozdiel od žien, ktoré sa dostanú do fázy vzrušenia, dokážu v nej pomerne dlho zotrvať a potom väčšinou nasleduje orgazmus. Iba zriedkavo sa stáva, že obaja partneri dosiahnu orgazmus súčasne. Asi len 20 až 30% žien dosahuje vrchol pri pohlavnom styku, väčšina ho dosiahne pred ním alebo často aj po ňom.

Túžba

Fáza túžby u mužov aj u žien je veľmi podobná. V tejto fáze sa začínate zaujímať o sex a máte nutkanie rozvinúť sexuálnu aktivitu. Nechávate sa unášať svojimi pocitmi, ktoré sú vám veľmi príjemné. Vedome alebo nevedome sa nechávate ovplyvňovať danými pocitmi, alebo ich môžete v sebe potláčať. Sexuálna túžba, ktorú riadia nervové centrá v mozgu, sa môžu prebudiť na základe rôznych podnetov, ktorým pripisujeme sexuálny význam. Ak je všetko tak ako má byť a žiadne vonkajšie okolnosti vám v sexe nebránia pokračovať, tak táto fáza vás pripraví na akt lásky a vďaka nej môžete prejsť do ďalšej fázy. Treba však poznamenať, že muži potrebujú kratší čas, aby dosiahli stupeň pripravenosti na sex ako ženy.

Vzrušenie

Táto fáza v sebe zahŕňa vaše fyzické aj emocionálne reakcie počas sexuálnej aktivity. K vzrušeniu dospejete na základe určitej stimulácie realizovanej vzájomnými dotykmi, hladkaním, trením, bozkávaním sa, alebo slov, ktoré si navzájom hovoríte, či samotných predstáv.

Počas tejto fázy vzrušenia, u žien prebiehajú mnohé zmeny, ktoré si možno ani plne neuvedomujú. Bunky v stene vagíny začnú vylučovať lubrikačnú tekutiny, ktorá uľahčuje preniknutie penisu do vagíny a spríjemňuje priebeh pohlavného styku. Prsia sa obvykle zväčšia, sú citlivejšie na dotyk a bradavky stvrdnú. Môžete v tvári sčervenieť, lebo celé telo sa vzrušením ešte viac prekrví. Zvýši sa vám tlak a pulz, začnete rýchlejšie dýchať. Klitoris sa stoporí, podobne ako mužský penis, do ktorého sa nahrnie krv a vďaka tomu môže muž vniknúť do ženy. Tomuto sa odborne hovorí erekcia. Podobne ako u žien, tak aj u mužov môžeme zbadať na žaludi penisu málo čírej tekutiny. Táto predejakulačná tekutina obsahuje malé množstvo spermií, čiže môže nimi ženu oplodniť. Z tejto fázy už je len malý krôčik k poslednej fáze a to k orgazmu.

Orgazmus

Dovolím si orgazmus rozdeliť na ženský a mužský orgazmus. Či chceme alebo nie, musíme si uvedomiť, že určité odlišnosti tu predsa len sú.

Orgazmus ženy

Dalo by sa povedať, že orgazmus je najvyššou úrovňou, ktorú môžeme dosiahnuť pri milovaní. No nie je podmienkou ani nutnosťou, aby sa tak stávalo pri každom pohlavnom styku. Mnohé ženy počas svojho života nezažijú orgazmus, alebo ho zažijú len párkrát. Pri takomto stave môže mať váš partner pocit, že niekde urobil chybu, alebo že zlyhal. Ubezpečte ho, že to nie je jeho ale ani vaša chyba. Lepším a dlhodobým skúmaním seba a svojej sexuality, sa vám môže podariť skôr, či neskôr orgazmus dosiahnuť. Hlavne sa netreba vzdávať. Doprajte si dostatok času, vychutnávajte si pocity vzrušenia, vnímajte len partnerove dotyky a unášajte sa týmito pôžitkami. Orgazmus potom príde sám.

Ženský orgazmus nie je v žiadnom prípade ekvivalentom mužského orgazmu. Mužský orgazmus je sprevádzaný ejakuláciou (výron semena z penisu), čo zabezpečuje vznik ďalšej generácie. Takže pre ľudstvo to má veľký význam. Dlho sa pátralo aký význam má ženský orgazmus okrem toho, že žene spôsobuje príjemné pocity. Zistilo sa, že ženský orgazmus napomáha oplodneniu takisto ako mužské vyvrcholenie. Podstata je v tom, že aj pri ženskom orgazme dochádza k pravidelným sťahom svaloviny, čo napomáha spermiám, aby sa cez maternicu dostali až k vajíčku a splynuli s ním.

Orgazmus nemusí byť vždy rovnaký. Napríklad nemusí trvať pri každom styku rovnako dlho a nemusíte ho zažívať rovnako intenzívne. Zažitie orgazmu je ovplyvnené viacerými faktormi, ktoré na to môžu vplývať. Veľkú výhodu majú ženy oproti mužom, pretože sú schopne zažiť aj viacnásobný orgazmus, čo muž nikdy v živote nezažije.

Mužský orgazmus

Muži na to, aby dosiahli orgazmus nepotrebujú toľko času a pozornosti ako ženy. U nich fáza vzrušenia a túžby je veľmi rýchla a očividná. Mužský orgazmus pozostáva z dvoch častí a to zejakulácie (výron semena z penisu) a neovládateľných svalových kontrakcií v panvovej oblasti. Ejakulácia je reflexný a nevyhnutný dej. Tieto svalové kontrakcie, ktoré muž pociťuje vníma ako orgazmus. Pripravenosť a schopnosť ďalšieho orgazmu u starších mužov (po 5O-tke) je náročnejšie ako u mladých. Muž nie je schopný zažiť viacnásobný orgazmus ako je to u žien.

Použitá literatúra

  • Zdravoveda pre ženy, Randon House
  • Vášeň života, Susan Quilliamová