Pohlavný styk po pôrode

Po pôrode sa určité zmeny udejú aj v oblasti sexu a intímneho života oboch partnerov. V tomto hrá rolu viacero faktorov, ktoré to môžu vyvolať. Vysoká hladina hormónov, hlavne prolaktínu (hormón podieľajúci sa na laktácii), znižuje chuť na sex. Takisto prudká zmena životného štýlu a aj zmeny vo vašej psychike sa podieľajú na zníženej túžbe po intímnostiach. Tieto stavy môžu trvať len krátko, ale môžu pokračovať aj dlhšie obdobie a spôsobiť problémy vo vašom vzťahu.

Odmietať sex môžete aj zo strachu, že budete cítiť bolesť v oblasti, kde vám urobili epiziotómiu (nastrihnutie hrádze). Tento strach je opodstatnený a v tomto prípade je veľmi dôležitá komunikácia s vaším partnerom, aby bol ohľaduplný a pozorný.

S pohlavným životom je vhodné začať až po skončení obdobia šestonedelia, hlavne kvôli hygiene a tiež až keď sama budete pociťovať túžbu. V žiadnom prípade sa nedajte do sexu donútiť, lebo to vo vás vyvolá ešte väčšiu nechuť a vypestujete si negatívny prístup, čo vážne môže nabúrať váš partnerský život. Nie len vy, ale aj váš partner sa dostáva do novej roly – roly rodiča, čo so sebou nesie pocit zodpovednosti a strachu o vaše dieťatko. Musíte si všetci na seba postupne zvyknúť. Vytvoriť si svoj vlastný harmonogram a postupne, verím tomu, sa všetko ustáli a vy opäť s parterom nájdete k sebe cestu v intímnom živote a budete spolu nesmierne šťastní.

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Kniha o těhotenství a porodu, Antonín Pařízek
  • Porodnictví, Evžen Čech, Zdeněk Hájek, Karel Maršál, Bedřich Srp a kolektív
  • Velká kniha o matce a dítěti, Elizabeth Fenwicková
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House