Príznaky klimaktéria

Prakticky u každej ženy, ktorá sa dostane do tochto štádia života sa môžu objaviť niektoré z typických symptómov klimaktéria. Literatúra uvádza, že až v 75 % prípadov bývajú tieto príznaky dosť výrazné. Dokonca môžu tieto ťažkosti pretrvávať aj niekoľko rokov po nástupe menopauzy. Tieto symptómy môžeme rozdeliť na psychicko – vegetatívne a somatické.

Najväčšou a najčastejšou zmenou odohrávajúcou sa v ženskom tele v tomto období je zmena v hormonálnom systéme. Výrazne klesá tvorba estrogénov a progesterónu (ženské hormóny), ktoré majú následne na svedomí viacero typických symptómov klimaktéria (prechodu).

Poruchy menštruačného cyklu

Jedným z najhlavnejších príznakov klimaktéria sú poruchy menštruačného krvácania. Menštruačný cyklus nekonči na konci pohlavnej zrelosti ženy rýchlo, ale postupne prechádza do nepravidelného krvácania. Všetky tieto zmeny majú na svedomí ženské pohlavné hormóny. Znížená tvorba estrogénov a progesterónu spôsobuje, že menštruačný cyklus sa skracuje a krvácanie sa môže predlžovať. Môže nastať situácia, že menštruačné krvácanie príde raz za dva alebo tri mesiace a potom úplne vymizne. Je to prirodzené a veľmi individuálne.

Návaly tepla

Návaly tepla následne spojené s nadmerným potením sú jedným z najnápadnejších vegetatívnych príznakov klimaktéria. Sú jedným z prvých prejavov hormonálnej nestability a úbytku estrogénov (ženských pohlavných hormónov). Návaly tepla predstavujú náhly ale pritom krátkodobý vzostup telesnej teploty. Ich trvanie môže byt od 0,5 až do 5. minút. Ženy návalmi tepla môžu trpieť niekoľko mesiacov až rokov. Obyčajne sa zvyknú objavovať už pred poslednou menštruáciou a pokračujú aj po nej.

Intenzita a frekvencia návalov je veľmi individuálna. Na začiatku menopauzy sa návaly tepla môžu objavovať len v noci alebo pri strese. Pri návale tepla žena pocíti zvýšenie teploty pokožky, môže sa začervenať v tvári. Vlna tepla sa postupne šíri od krku k tvári až k vlasovej časti hlavy a hornej časti hrudníka. Žena sa môže pomerne veľmi spotiť, lebo telo sa snaží rýchlo znížiť svoju teplotu. Pri návale tepla sa môžu objaviť mdloby a búšenie srdca. Keď sa návaly tepla objavujú hlavne v noci hovoríme o tzv. nočnom potení, ktoré spôsobuje poruchy spánku, s tým je spojená únava, ktorá môže vyvolať až stavy depresie.

Suchosť a podráždenosť pošvy

Týmto problémom po menopauze trpí skoro každá žena. Ubúdanie estrogénov počas klimaktéria vyvoláva stenčenie (atrofiu) pošvovej steny. Toto stenčenie má za následok postupné skrátenie a zúženie pošvy. Pôvodná vaginálna flóra mizne. Zmena pošvového prostredia z kyslého na zásadité má za následok často objavujúce sa vaginálne infekcie. Suchosť pošvy vyvoláva bolesti a nepríjemné podráždenie počas pohlavného styku. To môže negatívne ovplyvniť následný pohlavný život ženy.

Urinálne problémy

Tieto problémy sa týkajú močovej sústavy. Pokles ženských hormónov spôsobuje degeneráciu a úbytok buniek vystielajúcich močové cesty a zníženie svalového tonusu močového traktu. Toto všetko vedie k objaveniu inkontinecie (neovládateľný únik moču). Môžu nastať problémy s vyprázdňovaním močového mechúra napríklad: bolestivosť pri močení, alebo recidivujúce infekcie močovej sústavy. Neschopnosť ovládať svoj močový mechúr je pre ženu veľmi skľučujúce.

Zmeny na pokožke

Aj keď stárnutie pokožky má hlavne na svedomí ničivé slnečné žiarenie, znižovanie hladiny estrogénov v tomto období spôsobuje stenčovanie a stratu pružnosti pokožky. Tieto deje, ktoré prebiehajú na pokožke prispievajú k tvorbe vrások a ovísaniu pokožky. Telo okrem toho produkuje menej kolagénu, ktorý je jeden z najdôležitejších bielkovín vyživujúcich pokožku. Kolagén sa nedá doplniť pleťovými mliekami a krémami. S pribúdajúcimi rokmi si pokožka vyžaduje ešte väčšiu starostlivosť ako doteraz, pretože je citlivejšia a hlavne náchylnejšia na poškodenie.

Zmeny prsníkov

S postupujúcim vekom a znižujúcou sa hladinou estrogénov sa žľazové tkanivo v prsníkoch mení natukové tkanivo, čo spôsobuje ich pokles. Väčšie prsia majú tendenciu klesnúť viac, pretože ich váha naťahuje ligamenty (väzy), ktorými sú upevnené. Tomuto procesu žena nezabráni ani žiadnym cvičením, pretože v prsiach nie sú žiadne svaly. S vekom rastie riziko rakoviny prsníka, preto je veľmi dôležité, aby si žena pravidelne (1x za mesiac) robila samo vyšetrenie prsníkov. Dôležité sú aj návštevy u gynekológa a pravidelné ultrazvukové vyšetrenie prsníkov a mamografia.

Zmeny v raste ochlpenia

V menopauze pokles ženských hormónov vyvoláva relatívny nárast mužských hormónov(androgénov), ktoré môžu ovplyvniť spôsob rastu a stmavnutie niektorého ochlpenia na tvári a na tele ženy. Niektorým ženám v období menopauzy rednú vlasy a pubické ochlpenie (ochlpenie ohanbia). Kvalita vlasov sa mení, stávajú sa suchými a začínajú šedivieť.

Psychické zmeny

Ženy v tejto časti svojho života sú náchylnejšie na zmeny v oblasti psychiky a majú väčší sklon k vzniku depresívnym stavom. Často žena zaznamená zmeny nálady, aj niekoľkokrát počas dňa. Žena môže mať problémy v oblasti koncentrácie a schopnosťou zapamätávania si. Mnohéemocionálne zmeny počas menopauzy vychádzajú z fyzickej podstaty. Taktiež v tomto období žena môže začínať novú pracovnú kariéru, ocitáva sa v novej životnej úlohe, stáva sa z nej svokra, stará mama alebo vdova, či opatrovateľka svojich starnúcich rodičov. Všetko toto môže prispievať k jejpsychickej labilite. Samozrejme ako v ktoromkoľvek období života, aj teraz si žena musí uvedomiť, kedy potrebuje pomoc. Ak sa u ženy objavia veľmi silné emocionálne zmeny, ktoré trvajú príliš dlho a tým narúšajú jej bežný život, v takom prípade sa treba porozprávať s odborníkom (lekárom).

Použitá literatúra

  • Gynekologie, doc. MUDr. Karel Citterbart, Csc a spol.
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House