Šošovicová nátierka

Šošovica vitalizuje (oživuje) bunky. Je bohatá na bielkovinu, vlákninu, železo, vápnik a draslík. Rovnako pomáha pri ochoreniach obličiek a močových ciest. Aktivizuje potenciu a libido. Poznáme šošovicu hnedú a červenú.

Postup pri príprave nátierky

Šošovicu namočíme na 8 – 12 hodín. Najlepšie cez noc. Namáčaciu vodu zlejeme a dáme novú. Pridáme riasu Kombu a varíme podľa potreby 30 až 40 minút až kým šošovica nie je mäkká. Na panvici si na oleji, alebo masle speníme nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme na kocky nakrájaný údený tempeh alebo tofu syr (môžeme ho aj nastrúhať), pridáme očistenú koreňovú zeleninu, ktorú tiež nastrúhame, alebo nakrájame. Potom ju pridáme k cibuli. Pridáme štipku soli a dobrôtky a všetko dusíme asi 30 minút. Túto pripravenú zmes pridáme k uvarenej šošovici a rozmixujeme, alebo pomelieme na mäsovom mlynčeku (každý podľa vlastného výberu). K hotovej zmesi pridáme zase podľa vlastného výberu umepastu, citrónovú šťavu alebo kvasenú zeleninu kvôli zlepšeniu výživnej hodnoty nátierky. Ak je nátierka riedka môžeme pridať podľa potreby vločky, ktoré nátierku zahustia a potom môžeme ešte raz premixovať.

Podávame natretú na krajcoch celozrnného chleba, pečiva a ozdobíme čerstvou zeleninou v lete napr. reďkovka a pod. a v zime kvasenou zeleninou, čím ešte zvýšime jej výživnú hodnotu.

Suroviny na prípravu nátierky

250 g šošovice (hnedej alebo červenej), 50 g údeného tempehu alebo tofu syru, 1 väčšia cibuľa podľa vlastného výberu, koreňová zelenina (mrkva, zeler, paštrnák, petržlen), 1 kávová lyžička umepasty alebo 1 polievková lyžica citrónovej šťavy alebo 2 polievkové lyžice kvasenej zeleniny napr. kapusty, 5cm riasy Kombu, 2 polievkové lyžice oleja alebo bio masla podľa vlastného výberu sušená alebo čerstvá vňať podľa vlastného výberu, vločky, štipka soli, dobrôtky (podobné ako vegeta ale bez glutamanu) apd.

Poznámky

  • množstvo varenej šošovici si každý zvolí sám podľa predpokladanej potreby a tiež k tomu množstvu prispôsobí aj ďalšie suroviny na jej prípravu.
  • taktiež kto chce mať nátierku menej kalorickú nemusí použiť olej ani maslo a môže pripraviť zeleninu na vode, alebo naopak môže si pridať olej alebo maslo.
  • nemusí použiť údený tempeh alebo tofu syr, vtedy máme len čistú hrachovú nátierku so zeleninou a takáto nátierka je menej kalorickú.
  • riasu nevyhadzujeme, ale rozmixujeme ju v nátierke.