Trichomoniáza

Trichomoniáza patrí medzi radu známych pohlavne prenosných ochorení. Je to pomerne časté ochorenie prevažne pohlavných orgánov. Výnimočne u žien môže toto ochorenie infikovať močovú trubicu, konečník a z pošvy môže trichomoniáza prejsť až na cervix (krček maternice) alebo do dutiny maternice. Trichomoniáza zvyšuje riziko prenosu vírusu spôsobujúceho ochorenie AIDS. Ak žena je infikovaná týmto ochorením počas tehotenstva, infekcia môže vyvolať predčasný pôrod a narodenie dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Pôvodcom tohto ochorenia je bičíkovec Trichomonas vaginalis. Trichomonády sú pomerne dosť rozšírené. Infikovať sa môžeme pohlavným stykom a prenos infekcie dotykom s infikovaným prostredím, bol tiež popísaný.

Prejavy trichomoniázy

Len u 50%. žien nakazených trichomoniázou sa infekcia môže prejaviť typickými príznakmi. Zvyšok žien nemusí mať žiadne príznaky a napriek tomu už sú infikované. Symptómy sa môžu najskôrprejaviť na 4. až 20. deň po tom, čo prenikla infekcia do organizmu.

U žien sa infekcia prejavuje silným, dráždivým výtokom, ktorý má žltkastú farbu a môže byť spenený. Ak sa na infekciu dlho nepríde, časom sa infekcia môže rozšíriť a vyvolať ochorenie močového traktu. Žena potom pri močení môže pociťovať bolesti, objavuje sa u nej časté nutkanie na močenie. Lymfatické uzliny v slabinách môžu byť zväčšené a citlivejšie na dotyk. Sliznica v pošve je citlivejšia a bolestivo reaguje na podráždenie, čo spôsobuje nepríjemné až bolestivé pocity pri pohlavnom styku.

U mužov sa trichomoniáza prejavuje ako skôr zápal močových ciest. Môže sa objaviť číry výtok z penisu a hlavne, muž pociťuje bolesť pri močení.

Diagnostika trichomoniázy

Trichomoniáza je na čerstvom preparáte veľmi ľahko preukázateľná. Väčšinou ju lekár odhalí pri pravidelnej gynekologickej kontrole. Odoberie vzorku z výtoku prítomného v pošve, nanesie na sklíčko, kvapne trošku fyziologického roztoku a pod mikroskopom môže vidieť typické bičíkovce trichomoniázy. Diagnostikovať trichomoniázu vaginális môže aj z močového sedimentu, no výsledky sú až na druhý, či tretí deň. U mužov sa odoberie vzorka výtoku z penisu a pošle sa na vyšetrenie do laboratória.

Liečba trichomoniázy

Pri liečbe trichomoniázy je nutné, aby sa liečili obaja sexuálny partneri súčasne. Najčastejšie sa používajú orálne (cez ústa) antibiotiká. Ak sa infekcia po liečbe opäť objaví, tak jeden z partnerov nedodržal liečbu podľa predpisu, alebo počas liečby mal jeden z nich pohlavný styk s nakazenou osobou, a teda musia obaja liečbu podstúpiť opätovne.

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House