Voda

Môže sa voda stať v budúcnosti jedným z najdôležitejších liekov?

Odpoveď znie ÁNO!

Voda sa stáva čím ďalej, tým viac zaujímavejšia pre vedcov. V posledných rokoch sa dozvedáme to, čo tradičné liečiteľstvo vedelo už dávno. Voda má schopnosť pamäti. Možno je toho oveľa viac, na čo sa ešte neprišlo, čo sa o vode ešte neobjavilo. Jedným z objavov je, že voda môže stimulovaťnáš imunitný systém.

Množstvo prijatej vody

Vo všeobecnosti voda tvorí asi 60-70% hmotnosti nášho tela. Bez vody by sme vraj boli iba 30 kilogramová živá hmota. Množstvo vody v tele závisí aj od veku človeka.

Voda nám slúži na:

 • Trávenie
 • Vylučovanie odpadových látok
 • Zvlhčuje oči a kĺby
 • Reguluje telesnú teplotu

Príjem vody do organizmu a dodržiavanie pitného režimu, prevádzame dvoma spôsobmi. Jednak pitím a po druhé, prijímaním jedla. Celkový príjem vody z tekutín (čaju, kávy, ovocných alebo zeleninových štiav, minerálnych vôd, vody, ktorá vzniká pri metabolizme ako vedľajší produkt) tvorí asi 2 litre. Zatiaľ čo potrava (ovocie, zelenina, varené obilniny, mlieko a mliečne výrobky, tiež mäso a mäsové výrobky, polievky atď.) dodávajú telu ďalší liter vody. Spolu je to približne 3 litre vody pre dospelého človeka na deň. Pitný režim predstavuje množstvo tekutín, ktoré máme za deň prijať. Odporúčané množstvo prijatých tekutín za jeden deň by malo byť 2 až 3 litre, ale nedá sa to zovšeobecňovať. Každý organizmus je iný a má iné potreby aj v príjme tekutín. Jednoznačne, ale treba poznamenať, že menej by to nemalo byť. Je to individuálne u detí ako aj u dospelých, starých, či mladých ľudí. Taktiež chudých, moletných, či vysokých ľudí. U nízkych, u športovcov, ťažko fyzicky pracujúcich ako aj u ľahko pracujúcich ľudí a pod.

Množstvo vypitých tekutín závisí aj od ročného obdobia a tiež od počasia a od prijatej stravy. Ak je v strave viac vody vypijeme menej tekutín. Napríklad ľudia, ktorí sa stravujú makrobioticky vypijú menej vody, ako bežne sa stravujúci ľudia. Ich strava obsahuje asi 70% vody a takéto množstvo vody obsahuje aj ľudské telo. Toto je jeden z mnohých argumentov, prečo je makrobiotická strava dobrá. Ak používame na jedenie veľa extrudovaných (zníženie vlhkosti produktu, odparenie vody niekedy o viac ako o 50%) potravín ako sú chipsy, polystyrénové chlebíky a iné potraviny s veľmi nízkym obsahom vody, telo sa začne správať prirodzene, pýta si vodu a ťahá si ju zo zásob v organizme. Nepomôže nám, ani keď si potraviny zapíjame, tým si len riedime žalúdočné šťavy a telo si aj tak vytiahne vodu z tkanív.

Kvalita prijatej vody

Voda z vodovodu už nie je vhodná na bežné pitie. Je potrebné ju filtrovať. Dobrý filter (reverzná osmóza tzv. vodovodný filter jeden z najkvalitnejších, ktorý stojí okolo 30 tisíc) odstráni z vody tie najhoršie zložky a niektoré ju dokonca aj dokonale vyčistia. Najlepšia je pre nás voda z čistých horských prameňov. Má veľmi dobré zloženie a veľa energie. Voda, ktorá sa k nám dostáva cez vodovodnú potrubnú sieť, je už takmer úplne znečistená bez energetickej informácie.

Na pitie nie sú vhodné ani:

 • Vody mineralizované
 • Dochutené sladidlami
 • Prifarbované
 • Káva
 • Aromatizované čaje
 • Alkohol

Taktiež si treba dávať pozor aj na pitie 100% ovocných džúsov a zeleninových štiav. Na výrobu jedného litra 100% šťavy, je potrebné veľké množstvo ovocia a zeleniny (2 až 3 kg). Keby sme také veľké množstvo dokázali zjesť, tak len s veľkými problémami a zaručene by sa dostavili zažívacie ťažkosti. Žalúdok totiž nerozoznáva množstvo ale koncentráciu. Samozrejme, že do pitného režimu si ľudia môžu zahrnúť aj šťavy a to hlavne v letnom období. Ovocie a zelenina majú povahuosviežujúcej potraviny a tie sú vhodné zaraďovať do pitného režimu, aspoň raz za deň v primeranom množstve (najviac 2- 3 dcl). Šťavy by mali byť hlavne z ovocia a zeleniny nášho pásma a len veľmi málo z pásma iných krajín, kde je príjem osviežujúcich potravín prirodzené.

Na pitie je teda najvhodnejšia:

 • Čistá pramenistá voda
 • Filtrovaná voda
 • Prevarená voda, ktorá sa nechá na niekoľko hodín odstáť a zleje sa tak, aby sa nečistoty usadili na dne nádoby, do ktorej sme vodu naliali (toto je posledná najvhodnejšia alternatíva, ak nemáme prístup k čistej pramenistej vody alebo nie sme zabezpečení filtráciou)
 • Pitie obilných káv
 • Nearomatizované čaje z nášho pásma bylinkové a ovocné (žihľava je najvhodnejšie rozpúšťadlo zaneseného organizmu, ďalej čaj z prasličky, šípok. harmančeku, materinej dúšky, sušeného ovocia a pod.)
 • Čaje, ktoré sú nie z nášho pásma ako je Hojicha, Kukicha, Mu, Sencha

Voda nám nemá slúžiť len na prísun minerálnych látok (anorganických solí), ako si mnohí ľudia myslia. To nám zabezpečuje vhodné zloženie stravy, ktorá nám slúži na vyvážený prísun všetkých živín vrátane minerálov. Príjem vody z vysokým obsahom solí zbytočne zaťažuje, tak dôležitý orgán ako súobličky. Obličky sú nositeľom prenatálnej energie. Podľa toho ako si ich budeme počas života chrániť, bude sa nám z tejto energie míňať. Zároveň od toho bude závisieť aj naše starnutie. Zachovanie prenatálnej energie obličiek si teda môžeme ovplyvniť aj stravou a pitím vhodnej vody, ale hlavne celkovým pozitívnym prístupom k životu (podľa TČM – tradičná čínska medecína) pre obličky je charakteristická emócia strach, a preto je treba sa mu vyhýbať. Ľudia, ktorí sú stále ustráchaní majú už pravdepodobne začínajúce problémy s obličkami a tí by už v tomto čase mali začať s prijímaním vhodnej stravy posiľňujúcej obličky a teda nezaťažovať ich pitím zbytočne presolených minerálov. Pri problémoch s obličkami často u ľudí s veľkým strachom môže tento problém vyústiť až do depresií a rôznych fóbií. Okrem toho si nesprávnym výberom tekutín zbytočnezanášame náš cievny, lymfatický, nervový a zažívací systém. Usadeniny v našom organizmu spôsobujú zahlieňovanie, ktoré je veľmi nebezpečné. Voda je v našom organizme potrebná hlavne na vylučovanie odpadových látok filtráciou cez obličky.

Teplota prijatej vody

Teplota vody a prijatých tekutín má byť 37°C, pretože aj naše telo je nastavené na túto teplotu. Ak sú nápoje veľmi studené, telo sa prehrieva a v letnom období to spôsobuje opačný efekt. To znamená, že sme o chvíľu znova smädní a tento proces sa môže donekonečna opakovať. To neprospieva ani nášmu zdraviu ale ani peňaženke. No je to výhodný biznis. V lete by sme mali dokonca piť osviežujúce čaje ale teplé alebo letné. Ovocné alebo bylinkové nearomatizované ani neprifarbované nápoje sú veľmi vhodné tekutiny v letnom počasí. Taktiež nesmieme prijímať aniveľmi horúce tekutiny, pretože to škodí slizniciam. Hlavne v zime pri odchode z domu alebo z akejkoľvek miestnosti, nie je dobré prijímať horúce tekutiny, lebo teplom sa roztiahnu póry na pokožke, a tak je telo ešte viac pripravené prijímať chlad, ktorý opäť veľmi zraňuje naše obličky (podľa TČM – tradičnej čínskej medecíny) je obdobím ľadvín zima a vtedy sú najzraniteľnejšie, ale zároveň aj schopné čo najviac sa dobíjať energiou pomocou vhodnej stravy a prijímaním vhodných tekutín).

Množstvo, kvalitu a teplotu prijímanej vody (tekutín) si musí každý nastaviť sám podľa spôsobu života. Nie je to možné zovšeobecniť. Je dôležité zaujímať sa o kvalitu vody, ktorú pijeme. Budeme aj múdri a ako vieme, že múdri sú tí čo nielen vedia, ale to čo vedia aj robia.

Účely extrúzie

 • Tepelné spracovanie: Surovina sa úplne tepelne spracuje (uvarí) pri rýchlo rastúcej teplote, ktorej maximum v závislosti od druhu spracovávaného materiálu dosahuje 120 – 175° C. Tepelným spracovaním sa zvyšuje stráviteľnosť a chuťové vlastnosti krmív a redukuje sa obsah antinutritívnych látok.
 • Sterilizovanie a detoxikácia: Teplo a tlak, ktoré vznikajú v pracovnom valci (extrudéra) likvidujú škodlivé organizmy, napr. salmonely. Preto sa extrudovanie môže bezpečne použiť na spracovávanie takých materiálov akými sú odpady z kafilérií. Toxíny, vznikajúce činnosťou baktérií a húb sa zlikvidujú, alebo redukujú na akceptovateľnú úroveň.
 • Expandovanie: V procese spracovania surovina expanduje, škrob sa mení na želatínu a olejové bunky sa deštruujú.
 • Miešanie a drvenie: Hoci je potrebné väčšinu spracovávaných surovín pred extrudovaním nahrubo zošrotovať a riadne zmixovať, počas procesu extrúzie prebieha proces ďalšieho kontinuálneho miešania a drobenia, čím sa zabezpečí homogénny produkt.
 • Dehydrovanie: V mieste, v ktorom surovina opúšťa pracovný valec, nastáva náhly pokles tlaku a teploty, materiál expanduje a prichádza k odpareniu až 50 % vlhkosti.
 • Stabilizácia: Teplo a tlak deaktivizujú deštruktívne enzýmy, napr. tie, ktoré spôsobujú tuchnutie.

Článok pre vás pripravila Ing. Viktória Chovanová.

Použitá literatúra

 • Poznámky z kurzu Čarovného varenia
 • Jedlo ako jed, jedlo ako liek, Reader´s digest výber
 • Za tajemstvím zdraví, Pavel Šíma