Voš ohanbia

Voš ohanbia je drobný hmyz veľkosti špendlíkovej hlavičky, ktorý sa z človeka na človeka prenáša obyčajne pohlavným stykom. Ale treba si pamätať, že prenos je možný aj kontaktom s infikovaným oblečením, posteľnou bielizňou alebo záchodovou doskou. Dokonca sa môže preniesť z rodičov na deti pri fyzickom kontakte. U detí sa potom nachádza najčastejšie v mihalniciach.

Voš ohanbia žije v pubickom ochlpení a živia sa krvou. Samotné vši a zhluky ich vajíčok sú síce dosť malé, ale dajú sa rozoznať voľným okom.

Príznaky

Keďže najčastejšie osídľujú pubické ochlpenie, tak postihnutá osoba v tejto oblasti pociťuje úporné svrbenie a podráždenie. Toto svrbenie je spôsobené uhryznutím vši. Rovnako ich môžete objaviť aj vo vlasoch.

Diagnostika

Je veľmi rýchla a nenáročná. Pretože vši sú viditeľné voľným okom, tak lekár hneď pri vyšetrení stanoví diagnózu.

Liečba

Vši sa prichytávajú na korienky chlpov tak, že sa nedajú zmyť ani zoškriabať. Jediná účinná pomoc je použitie prostriedkov, ktoré svojím zložením voš usmrtia. Obyčajne sa aplikuje vo forme šampónu alebo pleťového mlieka, nechá sa pôsobiť 12 hodín a potom sa zmyje. AK symptómy stále pretrvávajú procedúra sa musí zopakovať. Liečbu musia podstúpiť všetci členovia rodiny, oblečenie a posteľnú bielizeň treba vyprať na 60 stupňov Celzia.

Použitá literatúra

  • Zdravoveda pre ženy, Randon House